Koç Grubu’nda 9 aylık bilançoya dört şirket damga vurdu

AI Koç Grubu’nun 2026 dokuz aylık sonuçlarında Tüpraş, Tofaş, Yapı Kredi ve Aygaz; kâr, gelir, operasyonel performans ve likiditeyle öne çıktı.

Temsili görsel: Koç Grubu’nda 9 aylık bilançoya dört şirket damga vurdu
Temsili görsel, yapay zekâ ile üretilmiştir.
Google'da Abone Ol
0
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Grubu’nun 2026 yılının ocak-eylül dönemine ilişkin finansal sonuçlarında Tüpraş, Tofaş, Yapı Kredi ve Aygaz öne çıktı. Dört şirket; net kâr, satış gelirleri, operasyonel sonuçlar ve bilanço yapılarıyla grubun halka açık iştirakleri arasında dikkat çekti.

Dokuz aylık sonuçlarda hangi şirketler öne çıktı?

Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans gruplarından Koç Holding’in halka açık iştirakleri, 2026 yılının dokuz aylık finansal verilerini paylaştı. Enflasyon muhasebesine göre düzeltilen sonuçlarda Tüpraş’ın 121,3 milyar TL net kârı, Tofaş’ın yaklaşık üç katına çıkan kârlılığı, Yapı Kredi’nin 183,1 milyar TL net faiz geliri ve Aygaz’ın güçlü nakit pozisyonu öne çıkan başlıklar oldu.

Şirket 2026 9 aylık net kâr Öne çıkan gösterge
Tüpraş 121,3 milyar TL 204,1 milyar TL net nakit
Tofaş 11 milyar TL İhracat gelirlerinde yüzde 123,3 artış
Yapı Kredi 41,7 milyar TL 183,1 milyar TL net faiz geliri
Aygaz 11,9 milyar TL 10,6 milyar TL iştirak kâr payı

Tüpraş’ın net kârı 121,3 milyar TL’ye yükseldi

Tüpraş (TUPRS), 2026 yılının ilk dokuz ayında satış gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51,3 artırarak 1 trilyon 174,1 milyar TL’ye çıkardı. FAVÖK de 59,5 milyar TL’den 163,9 milyar TL’ye yükseldi.

Şirketin 2025 yılının dokuz aylık döneminde 28,3 milyar TL olan net kârı, 2026’nın aynı döneminde 121,3 milyar TL’ye ulaştı. Böylece net kâr yaklaşık 4,3 kat arttı. Tüpraş, yalnızca temmuz-eylül döneminde 68,7 milyar TL net kâr ve 88,7 milyar TL FAVÖK elde etti.

FAVÖK marjı yüzde 7,7’den yüzde 14’e, net kâr marjı ise yüzde 3,6’dan yüzde 10,3’e çıktı. Sonuçlarda rafineri marjlarındaki yükseliş etkili olurken şirket, 2026 yılı net rafineri marjı beklentisini yıl başındaki 6-7 dolar/varil seviyesinden önce 13-15 dolara, ardından 20-22 dolar/varile yükseltti.

Tüpraş, üretim ve satış hedeflerini koruyarak 2026’da yaklaşık 29 milyon ton üretim ve 30 milyon ton toplam satış hacmi öngörüyor. Kapasite kullanım oranı beklentisi yüzde 95-100 aralığında bulunuyor. Şirketin 204,1 milyar TL net nakit pozisyonu da bilanço tarafında öne çıktı.

Tofaş’ta kârlılık yaklaşık 2,9 kat arttı

Tofaş (TOASO), dokuz aylık dönemde satış gelirini yüzde 21,3 artırarak 311,4 milyar TL’ye yükseltti. Geçen yılın aynı döneminde 3,8 milyar TL olan net kâr ise 11 milyar TL’ye çıktı. Şirket, 2026 yılının üçüncü çeyreğinde 4,3 milyar TL net kâr açıkladı.

Tofaş’ın yurt dışı satış gelirleri 25,5 milyar TL’den 57 milyar TL’ye yükselirken ihracat gelirlerindeki artış yüzde 123,3 oldu. Yurt içi satış gelirleri de yüzde 10,8 artışla 234,6 milyar TL’ye ulaştı.

Dokuz aylık FAVÖK 7,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Yönetim, 2026 yılı vergi öncesi kâr marjı beklentisini yaklaşık yüzde 4 seviyesine yükseltti. İç pazar ve ihracat gelirlerindeki büyüme, şirketin finansal performansını destekledi.

Yapı Kredi’nin net faiz geliri yüzde 68 büyüdü

Yapı Kredi’nin (YKBNK) 2026 yılının ilk dokuz ayındaki net kârı, geçen yılın aynı dönemindeki 37,8 milyar TL’den 41,7 milyar TL’ye çıktı. Böylece yıllık net kâr artışı yüzde 10,3 olarak gerçekleşti.

Bankanın net faiz geliri 108,8 milyar TL’den 183,1 milyar TL’ye yükselerek yüzde 68 büyüdü. Net ücret ve komisyon gelirleri ise yüzde 19 artışla 98,3 milyar TL’ye ulaştı. Faiz ve komisyon gelirlerindeki eş zamanlı yükseliş, bankanın gelir üretimini destekledi.

Yapı Kredi’nin kredi hacmi 2 trilyon 318,6 milyar TL’ye, mevduat büyüklüğü 2 trilyon 439,8 milyar TL’ye çıktı. Özkaynaklar 241,3 milyar TL’den 296,2 milyar TL’ye yükselirken özkaynak kârlılığı yüzde 18,96, aktif kârlılığı yüzde 1,31 oldu. Mevduatların kredi hacmini aşması, bankanın fonlama yapısında dikkat çeken göstergelerden biri olarak kayda geçti.

Aygaz’ın net kârı 11,9 milyar TL oldu

Aygaz (AYGAZ), 2026 yılının dokuz aylık döneminde satış gelirini yüzde 3,4 artırarak 86,9 milyar TL’ye çıkardı. FAVÖK, geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık 3 milyar TL’den 3,9 milyar TL’ye yükseldi ve operasyonel kârlılık yüzde 30,6 arttı.

Brüt kâr marjı yüzde 10,5’ten yüzde 11,5’e, faaliyet kâr marjı ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,9’a çıktı. Net kâr 3,6 milyar TL’den 11,9 milyar TL’ye yükselerek yaklaşık 3,3 kat arttı; net kâr marjı da yüzde 4,2’den yüzde 13,7’ye ulaştı.

Net kâra önemli katkı sağlayan özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan elde edilen kâr payları 10,6 milyar TL oldu. Operasyonel marjlardaki iyileşmeye iştirak gelirleri de eşlik etti. Aygaz, 1,6 seviyesindeki cari oranı, likidite yapısı ve finansal varlıklarıyla birlikte net nakit pozisyonunu korudu.

Dört şirketin sonuçları nasıl değerlendirilmeli?

Koç Grubu’nun 2026 yılı dokuz aylık finansal sonuçlarında öne çıkan dört şirket, enerji, otomotiv, bankacılık ve LPG alanlarında farklı göstergeler üzerinden güçlü performans sergiledi.

Tablodaki değişim oranları, metinde yer alan yuvarlatılmış net kâr tutarlarından hesaplandı. Şirketlerin finansal tabloları farklı konsolidasyon ve muhasebe esasları içerebildiği için bu rakamlar doğrudan holdingin konsolide kârına eklenemez.

Koç Grubu’nda 9 aylık bilançoya dört şirket damga vurdu
0

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0/30 karakter

Giriş Yap

Borsa ve Hisse Senedi Haberleri 2027 ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!