Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YYLGD), 2026’nın ilk 9 ayında net dönem kârını yıllık bazda yaklaşık yüzde 126,3 artırarak 2 milyar 437,2 milyon TL’ye çıkardı. Ancak şirket, yılın üçüncü çeyreğini 74,5 milyon TL net zararla tamamladı.
YYLGD’nin dokuz aylık finansal sonuçları
Borsa İstanbul’da YYLGD koduyla işlem gören Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., 28 Ekim 2026 tarihinde 2026 yılı üçüncü dönem finansal raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımladı. Konsolide olmayan finansal tablolara göre şirket, 1 Ocak–30 Eylül 2026 döneminde 2 milyar 437,2 milyon TL net dönem kârı elde etti.
Şirketin 2025 yılının aynı dönemindeki net kârı 1 milyar 77,5 milyon TL olmuştu. Böylece net dönem kârındaki yıllık artış yaklaşık yüzde 126,3 olarak gerçekleşti.
Hasılat 18,43 milyar TL’ye yükseldi
Yayla Agro’nun ilk 9 aydaki hasılatı, 2025’in aynı dönemindeki 18,18 milyar TL’den 18,43 milyar TL’ye çıktı. Satış gelirlerindeki yıllık artış yaklaşık yüzde 1,4 oldu.
Satışların maliyeti 15,94 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken brüt kâr 2,49 milyar TL’ye ulaştı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 2,42 milyar TL brüt kâr açıklamıştı. Bu kalemdeki artış yaklaşık yüzde 2,7 oldu.
Esas faaliyet kârı ise 2025’in ilk 9 ayındaki 2,04 milyar TL’den 2026’nın aynı döneminde 1,79 milyar TL’ye indi. Bu gerileme, şirketin operasyonel kârlılığında baskı bulunduğunu gösterdi.
Finansman kalemleri kârlılığı etkiledi
Şirketin finansal sonuçlarında finansman kalemleri ile net parasal pozisyon kazançları belirleyici oldu. Yayla Agro, 2026’nın ilk 9 ayında 1,62 milyar TL finansman geliri ve 3,02 milyar TL finansman gideri kaydetti.
Net parasal pozisyon kazancı 1,64 milyar TL olurken, bu kalemde geçen yılın aynı döneminde 661,7 milyon TL zarar açıklanmıştı. Vergi öncesi kâr da 349,9 milyon TL’den 2,03 milyar TL’ye yükseldi. Vergi gelirinin katkısıyla net dönem kârı 2,44 milyar TL’ye ulaştı.
Üçüncü çeyrekte 74,5 milyon TL zarar
Dokuz aylık kârlı tabloya karşın üçüncü çeyrekte zayıf bir performans görüldü. 1 Temmuz–30 Eylül 2026 döneminde hasılat 4,92 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı çeyreğinde 7,08 milyar TL hasılat açıklayan şirketin satış gelirleri yıllık bazda yaklaşık yüzde 30,4 geriledi.
Üçüncü çeyrekte brüt kâr 637,4 milyon TL, esas faaliyet kârı 364,5 milyon TL olarak kaydedildi. Finansman gelirleri 354,7 milyon TL, finansman giderleri 857 milyon TL, net parasal pozisyon kazancı ise 205,1 milyon TL oldu.
Yayla Agro, bu gelişmelerin ardından 2026’nın üçüncü çeyreğini 74,5 milyon TL net zararla tamamladı. Geçen yılın aynı dönemindeki 109,9 milyon TL net zarara göre zarar azalsa da şirket çeyrek bazında kâra geçemedi.
Varlıklar ve özkaynaklar arttı
30 Eylül 2026 itibarıyla şirketin toplam varlıkları 43,73 milyar TL’ye yükseldi. Bu tutar, 31 Aralık 2025’teki 39,32 milyar TL’ye göre yaklaşık yüzde 11,2 artışa işaret etti.
Dönen varlıklar 16,86 milyar TL, duran varlıklar 26,86 milyar TL ve maddi duran varlıklar 23,22 milyar TL oldu. Nakit ve nakit benzerleri 973,6 milyon TL seviyesinde kalırken finansal yatırımlar 2025 yıl sonundaki 2,57 milyar TL’den 397,1 milyon TL’ye geriledi. Stoklar 9,17 milyar TL’ye, ticari alacaklar 3,97 milyar TL’ye çıktı.
Toplam özkaynaklar 30 Eylül 2026’da 19,13 milyar TL’ye ulaştı. 2025 yıl sonundaki 16,78 milyar TL’ye kıyasla özkaynaklarda yaklaşık yüzde 14 artış gerçekleşti.
Borçlanma ve nakit akışı
Toplam yükümlülükler 24,59 milyar TL olurken kısa vadeli yükümlülükler 15,94 milyar TL, uzun vadeli yükümlülükler 8,65 milyar TL seviyesinde kaydedildi. Kısa vadeli borçlanmalar 10,12 milyar TL, uzun vadeli borçlanmalar 6,10 milyar TL oldu.
Uzun vadeli borçlanmaların 2025 yıl sonundaki 2,95 milyar TL’den belirgin biçimde yükselmesi, şirketin borç vadesi ve finansman yapısının izlenmesini gerekli kılıyor.
İşletme faaliyetlerinden sağlanan net nakit, 2026’nın ilk 9 ayında 2,45 milyar TL’ye geriledi. Bu tutar geçen yılın aynı döneminde 9,76 milyar TL seviyesindeydi. Yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit çıkışı 3,81 milyar TL olurken maddi ve maddi olmayan duran varlık alımlarındaki nakit çıkışı 4,16 milyar TL’ye ulaştı.
Finansman faaliyetlerinden 1,84 milyar TL net nakit girişi elde edildi ve dönem sonunda nakit ile nakit benzerleri 973,6 milyon TL olarak kaydedildi. İşletme nakit akışındaki düşüş ile yatırım harcamalarının yüksekliği, şirketin nakit üretimi ve yatırımlarının finansmanı arasındaki dengenin gelecek dönemlerde takip edilmesi gereken başlıklar olduğunu ortaya koydu.
| Kalem | 2025 ilk 9 ay | 2026 ilk 9 ay |
|---|---|---|
| Hasılat | 18,18 milyar TL | 18,43 milyar TL |
| Net dönem kârı | 1 milyar 77,5 milyon TL | 2 milyar 437,2 milyon TL |
| Brüt kâr | 2,42 milyar TL | 2,49 milyar TL |
| İşletme faaliyetlerinden net nakit | 9,76 milyar TL | 2,45 milyar TL |